Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Marmara_pdr_2007 Girişliler Paylaşım Sitesi

AnasayfaAnasayfa  PortalPortal  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

KISKANÇLIK

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
ÖSLEM
Aktif Üye
Aktif Üye
ÖSLEM

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 18/03/08 Mesaj Sayısı : 82 Nerden : İSTANBUL İş/Hobiler : Kaçıncı Sınıf : 2. sınıf

KISKANÇLIK Vide
MesajKonu: KISKANÇLIK   KISKANÇLIK EmptyPaz Tem. 13, 2008 1:18 pm

“Kıskanç biri olarak dört kez daha fazla acı çekiyorum: Çünkü kıskancım, çünkü kıskanç olduğum için pişmanlık duyuyorum, çünkü kıskançlığım başkalarını yaralıyor, çünkü böylesi bir sıradanlık beni yeniyor. Dışlanmış olmaktan, saldırgan olmaktan, çılgın olmaktan ve ötekiler gibi olmaktan ötürü acı çekiyorum.”(R. Barthes, Bir Aşk Söyleminden Parçalar)
Kıskançlık duygusu varlığını kabul ettiğimiz bir durumdur. Peki, sebepleri neler olabilir:
BİR YETERSİZLİK DUYGUSU OLARAK KISKANÇLIK
Bazı psikanalistler kıskançlığın duygusal zayıflık ya da güven duygusu kaybı ile yakından bağlantılı olduğunu ileri sürerler. Bu durumda aşk iç güvensizliği, duygusuzluğu aşmaya yönelik bilinçdışı bir dürtü olarak ortaya çıkar. Benliğini güçlendirmeye çalışan bireyde güvensizlik her zaman vardır ve terk edilme korkusuyla kıskançlık biçimi yeniden ortaya çıkar. Kişi kendi yetersizliğine inandığından, rakibini(gerçek ya da hayali)kendisiyle karşılaştırır. Bu noktada aldatılma düşüncesi ortaya çıkabilir. Çünkü dış koşullar, kişinin kendi yetersizliğini vurgulaması için bir gerekçe oluşturabilir.
BİR YANSITMA OLARAK KISKANÇLIK
Bu kıskaçlık tipi sadakatsizlik duygusundan doğar. Kıskanç kişi eşini, sevgilisini gerçekten aldatmış olabileceği gibi, bilinçdışında aldatmayı istiyor da olabilir. Bu durumda kıskanç kişi kendi sadakatsizliğini karşısındakine yansıtarak suçluluk duygusunu hafifletecek bir savunma mekanizması geliştirir.
SAHİPLENME OLARAK KISKANÇLIK
Aşk nesnesini aşırı sahiplenme çocuksu sevilme arzusuna geri dönüşü(regresyon)ifade eder. Bu durumda aşk, özellikle de cinsellik kişinin güvence gereksiniminden doğar. İlgi gerçekte eşe değil eşin kişinin kendisine olan duygularına yöneliktir. Kişi eşinde güvence, huzur, güç, kabul edilme, tatmin ara ve bunları elde etmek için öfkeli, abartılı, tutkulu, çocuksu ve yönlendirici davranışlar içine girer.
BASTIRILMIŞ EŞCİNSELLİK OLARAK KISKANÇLIK
Psikanalist alanındaki bazı çalışmalar, kıskançlığı bastırılmış eşcinselliğin dönüştürülmüş ifadesi olarak yorumlar. Bu olguda kıskanç kişi gizli eşcinselliğini bastırıp ve bilinçaltına iter. Bu durumda rakibe duyulan nefret onun çekiciliğine karşı geliştirilmiş bir savunma mekanizmasıdır.
medicana genel sağlık ansiklopedisi(sf:49,50)

En son ÖSLEM tarafından Paz Tem. 13, 2008 1:27 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
ÖSLEM
Aktif Üye
Aktif Üye
ÖSLEM

Kadın
Yaş : 35 Kayıt tarihi : 18/03/08 Mesaj Sayısı : 82 Nerden : İSTANBUL İş/Hobiler : Kaçıncı Sınıf : 2. sınıf

KISKANÇLIK Vide
MesajKonu: Geri: KISKANÇLIK   KISKANÇLIK EmptyPaz Tem. 13, 2008 1:20 pm

eğer kıskanç olduğunuzu düşünüyorsanız bunlardan hangisine daha yakın olduğunuzu düşünmekte de fayda var değil mi Very Happy ama benim kıskançlık sebebim tamamen karşımdaki insana bağlıdır.bana güven vermeyen biriyse ben napabilirim diorsanız(benim gbi) o zaman size de hak veriyorum tabi geek
*.ZUHAL.*
Admin
Admin
*.ZUHAL.*

Kadın
Yaş : 33 Kayıt tarihi : 09/03/08 Mesaj Sayısı : 374 Nerden : ::karanlığın olmadığı yerden:: İş/Hobiler : Kaçıncı Sınıf : 2. sınıf

KISKANÇLIK Vide
MesajKonu: Geri: KISKANÇLIK   KISKANÇLIK EmptyPaz Tem. 13, 2008 4:36 pm

hmm ilginçmiş.ama ben pek kıskanç olduğumu düşünmüyorum o yüzden hiç bir kategoride yer bulamadım kendime...
https://marmarapdr.yetkin-forum.com

KISKANÇLIK

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası